Jesteśmy dumni z tego, jak wysoki poziom obsługi klienta oraz realizacji usług udało nam się osiągnąć. Zależy nam jednak na tym, aby również nasi kontrahenci mogli lepiej poznać zagadnienia związane z ochroną środowiska. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższą bazę wiedzy. Gorąco zachęcamy do lektury, a w razie pytań do kontaktu.
Korzystanie ze środowiska naturalnego jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety, często wiąże się to z koniecznością ponoszenia różnego rodzaju opłat.
Opłaty za korzystanie ze środowiska to opłaty wnoszone przez przedsiębiorców na rzecz państwa za korzystanie z zasobów naturalnych, emisję substancji zanieczyszczających do powietrza, wody lub gleby.
Opłaty za korzystanie ze środowiska są pobierane na podstawie ustawy prawo ochrony środowiska. Wysokość opłat zależy od rodzaju działalności oraz ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska.
Firma, która korzysta z pojazdów osobowych, dostawczych bądź ciężarowych oblicza opłatę oraz sporządza wykaz do Marszałka danego województwa na podstawie zużycia paliwa w danym roku. Ten sam obowiązek dotyczy wykorzystywania w działalności wózków widłowych, urządzeń zasilanych paliwem płynnym lub gazowym. Ponadto, procesy produkcyjne takie jak np.:
również wymagają stosownych obliczeń i wniesienia opłaty.
W przypadku emisji gazów zanieczyszczających środowisko powstających z procesów produkcyjnych, opłaty są pobierane za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla, tlenków siarki czy tlenków azotu, itp.
Opłaty za korzystanie ze środowiska są jednym z elementów polityki ochrony środowiska prowadzonej przez państwo. Mają one na celu zwiększenie świadomości ekologicznej przedsiębiorców oraz stymulowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
Dlatego też, warto pamiętać o konieczności zapłaty opłat za korzystanie ze środowiska oraz o tym, że brak ich opłacenia może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, włącznie z nałożeniem kar finansowych.
Istnieją zwolnienia z opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, które są uregulowane w przepisach prawa. W przypadku gdy wysokość opłaty:
Termin sporządzenia wykazu oraz dokonania opłaty to 31 marzec
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z envi
Ustawa o odpadach na podstawie, której utworzony został rejestr BDO oraz związane z tym rejestrem obowiązki określa również wysokość administracyjnych kar pieniężnych. Poniżej zbiór najważniejszych kar, które dotyczyć mogą nas wszystkich:
Dodatkowo jeżeli podmiot działa na podstawie decyzji zezwalającej na zbieranie, przetwarzanie lub pozwolenia na wytwarzanie odpadów to ciążą na nim pewne bardzo niebezpieczne restrykcje:
Przekroczenie powyższych wartości powoduje odmowę uzyskania decyzji i zakaz prowadzenia działalności związanej z gospodarowaniem odpadami przez okres 10 lat, co z perspektywy firm z branży odpadowej jest bardzo niebezpieczne. Jak Państwo widzicie nonszalancja w ustanawianiu wysokości przewidzianych kar jest ogromna a określone limity robią wrażenie. Ciekawe czy szara strefa myśli podobnie...
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z envi
15 marzec jest ostatnim dniem w roku na zrealizowanie obowiązków środowiskowych wynikających z ustawy o odpadach. Sprawozdania od 2020 roku składane są elektronicznie poprzez platformę BDO. Mamy 3 rodzaje sprawozdań:
Jak rozumieć te pojęcia i które sprawozdanie kogo obowiązuje? Poniżej krótkie wyjaśnienie:
Masz obowiązek złożyć Sprawozdanie produktowe jeżeli:
Masz obowiązek złożyć Sprawozdanie o odpadach jeżeli:
Masz obowiązek złożyć Sprawozdanie o odpadach komunalnych jeżeli:
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z envi
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi narzuca nam szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek rozliczania wprowadzonych do obrotu opakowań poprzez uzyskanie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu. W jaki sposób wprowadzamy opakowania? Np. poprzez pakowanie swoich produktów w opakowania typu folia stretch, kartony, palety drewniane, itp. Z wprowadzeniem do obrotu opakowań mamy nawet w sytuacji gdy dokonujemy importu komponentów do produkcji z poza RP, które są zapakowane w opakowania. Aby prawidłowo i rzetelnie gromadzić dane do rozliczenia tego obowiązku ustawodawca zobowiązuje Nas do prowadzenia ewidencji wprowadzonych do obrotu opakowań. Jest to niezbędne podczas kontroli oraz do przygotowania i złożenia sprawozdania BDO.
Ewidencję opakowań prowadzimy z podziałem na rodzaje opakowań:
Dobrą praktyką jest również zbieranie danych dotyczących wartości wprowadzonych opakowań netto. Będzie to nam potrzebne do obliczenia wysokości środków jakie powinniśmy przeznaczyć na kampanie edukacyjne. Nie osiągnięcie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu w danym roku, zobowiązuje dany podmiot do zapłaty opłaty produktowej.
Dla przedsiębiorców, którzy w danym roku wprowadzili do 1tony opakowań łącznie, ustawodawca przewidział zwolnienie. Jednak aby skorzystać z tego zwolnienia, należy w odpowiednim czasie złożyć komplet dokumentów do właściwego Marszałka Województwa.
Dla wprowadzających zamieszczamy szablon ewidencji w edytowalnym pliku - POBIERZ
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z: envi
8 września 2021 roku wprowadzono karę administracyjną za brak ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nieterminowy. Minimalna grzywna wynosi aż 1000 zł.
[Podstawa prawna Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku, art. 180 pkt. 4 w zw. z art. 194 pkt. 3]
Jest to dość niebezpieczny zapis szczególnie gdy zestawimy to z brakiem możliwości założenia KEO za lata poprzednie. Baza BDO została tak skonstruowana, że ostatnim dzwonkiem na założenie KEO czyli Karty Ewidencji Odpadu jest 31 grudzień. Oznacza to, że jeżeli w danym roku, którego ewidencja dotyczy nie założymy KEO to już w styczniu takiej możliwości nie będzie. O ile w 2020 roku była możliwość prowadzenia ewidencji w dwóch wariantach: papierowo i elektronicznie to obecnie takie rozwiązanie jest już niemożliwe. Jeżeli nie założymy KEO dla danego odpadu w danym roku to później przed kontrolą nie będzie możliwości wyprowadzenia sobie ewidencji.
Jak to zrobić:
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z: envi
Pierwszy kwartał nowego roku to okres sprawozdawczy, w którym mamy ogrom czynności do wykonania w platformie BDO – zakończenie roku, wyprowadzenie ewidencji, założenie KEO na nowy rok, wprowadzenie stanów KEO i przygotowanie danych do sprawozdania. Jak usprawnić sobie pracę:
Słownik pojęć:
KPO – Karta Przekazania Odpadu
KEO – Karta Ewidencji Odpadu
Miłego dnia!
Opracowanie przy współpracy z: envi